Header ADS

Dünyanın En Genç Ninesi

Geçenlerde yabancı bir Telegram kanalında "World's youngest grandma was only 17 years old." ifadesine denk geldim. Tamam ben bunu yazarım Enler ve İlkler'e deyip ekledim yazılacaklara. Biraz araştırma yaptım ve Google Amcama Sordum. Evet tarihte 17 yaşında nine olan biri varmış. Günümüzde yaşayan en genç nineden de bahsedeceğim sizlere bu yazımda.

Konuya devam etmeden önce bir açıklık getirelim. Nine kelimesinin kullanımı gün geçtikçe azalıyor artık. Niye anneanne ve babaannede bu kadar ısrarcı olduk anlayamıyorum. Ne güzel nine varken neymiş o zorlama kelimeler öyle? İtalyanlar gönül rahatlığı ile "nonno" derken biz "nine" demekten imtina ediyoruz. Nine dersek modernlikten çıkar köylü oluruz öyle değil mi? Benim kayınvalidem de sevmez kendisine "nine" denmesini. Bakın bu güzel kelime önümüzdeki üç beş sene içinde kaybolup gidecek haberiniz olsun. Dilim Dilim Türkçe'de görürsünüz bundan sonra artık.

İnsanlık tarihinde kayıtlara geçen en eski nine sadece 17 yaşındaymış. 17 yaşında nasıl nine olur bir insan aklımız almıyor öyle değil mi? Şimdiki 17'lik kızlar Teoman'ın "Daha 17" şarkısıyla dolanıyor ortada. 17 yaşında nine olan ninemizin adı Mum-zi imiş. Nijerya'nın Akwa Akpa isimli yerleşim bölgesindeki Chief Akrri isimli bir adamdan 8 yıl 4 aylıkken 1884 yılında kızını dünyaya getiriyor. Akwa Akpa denilen yerin şimdiki bilinen adı ise Calabar.


Mum-zi ismini yazarken İngilizce "anne" anlamına gelen "mum"ı çağrıştırıyor demiştim kendi kendime ki zaten isim ona göre verilmiş. Gerçek ismi değil yani. "Zi'nin Annesi" şeklinde kullanılmış bu isim. Yani dünyaya getirdiği çocuğun adı Zi imiş. Zi de annesinin yolunu takip etmiş ve 8 yıl 8 aylıkken bir çocuk dünyaya getirmiş. Böylece kendisini dünyanın en genç anneleri sıralamasına yazdırırken annesini de dünyanın en genç ninesi yapmış. Üstteki fotoğraf gerçekten onlara mı ait yoksa temsîlî mi bilemiyorum. İnternette hep o paylaşılmış çünkü.


Mum-zi bu ünvanla bu dünyadan göçüp gitmiş ama günümüzde de erken yaşta nine olanlar var. Onların en genci ise Romanya çingenelerinden Rifca STANESCU. Rifca 1985'li Rumen bir çingene kadını. Çingene kültüründeki erken evlilikten nasibini almış ve 12 yaşındayken anne bile olmuş. Kendi doğurduğu kızı annesinden daha hızlı çıkmış ve o da 11 yaşındayken doğurmuş. Dolayısıyla 23 yaşında 2008 veya 2009 yıllarında Rifca dünyanın yaşayan en genç ninesi ünvanına sahip olmuş. Rifca "Nine olduğum için mutluyum ancak kızım için daha güzel hayallerim vardı." demiş.

Dünyanın en genç ninesini araştırırken dünyanın en genç annelerine de ulaştım. Onu da yazarım sonraki yazılarımda. Sizin etrafınızdaki en genç nine kaç yaşında acaba? Bu bilgileri öğrenince #BirYaşımaDahaGirdim dediniz mi siz de benim gibi? Yorumlarınızı bekliyorum.

Yorum Gönder

10 Yorumlar

 1. Nine kelimesi daha sıcak bence de :)
  Seneler önce bir belgesel izlemiştim en genç annelerle ilgili. O belgeseli bulamadım bir türlü.. Sanırım Ortadoğu taraflarında çekilmişti. 9 yaşında evlenip 10 yaşında doğum yapan çocuk... Kendi çocuğu da 9 yaşında evleniyor ve o da 10 yaşında doğum yapıyor. Böylece 20 yaşında nine olmuş oluyor. Üstelik bu durum orada gelenekmiş. Ben dünyanın en genç ninesi ve nineleri 20'li yaşlarında zannederken daha da vahimi varmış meğerse...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En genci 17 imiş evet. Şu anda yaşayan ise 23 yaşındaymış. Belki bizim bilmediğimiz duymadığımız birileri de vardır bu alanda. Gerçekten çok ilginç bir tablo. Dünyanın en genç annelerini de yazacağım daha çok şok olacağız.

   Sil
 2. 1884 de olan böyle Bi olayın hala biliniyor olması beni daha çok şaşırttı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tarih ilmi bunun için var Ali, öyle değil mi? :)

   Sil
 3. Nine kelimesini çok severim :) eşimin anneannesi kesinlikle nene demezsen bakmazdı kızardı birde rahmetli. Eşimin nenesi 100 yaşında vefat etti hem de ayağında hala ince çorapları ve hafif diz altı eteğiyle:) baska turlu de gormezdik zaten. Benim ninem 97 yaşında vefat etti eskiler bir başka ya tam hanımefendiydi ikisi de . Sayenizde ikisinide anmış oldum . Ama bizim nine kavramıyla dünyanın en genç ninelerini öğrenince ağzım açık kaldı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah her ikisine de rahmetiyle muâmele eylesin.

   Dediğiniz gibi bir bizim ninelere bakın bir de onların ninelerine. :)

   Sil
 4. Nine kelimesi hakkında söylediklerinize katılıyorum, daha samimi geliyor. :)
  Bilgileri ve ait olduğu tarihleri okuyunca ben de hayret ettim ve #biryaşımadahagirdim dedim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hepimiz şaşırdık ve yaşımız arttı. #BirYaşımaDahaGirdim diye diye yaşlandık ya hu! :)

   Sil
 5. Çok ilginç bir tarih bilgisi, evet nine kelimesi sıcak bir hissiyat oluşturuyor, sizin sayenizde bu farklı bilgiyi öğrenmiş olduk, kaleminize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten bana da çok ilginç gelmişti dünyanın en genç ninesinin nine olma yaşını öğrenmek. Yorumunuz için teşekkürler...

   Sil

Değerli yorumlarınız için ReHiTu Bloglar Topluluğu olarak teşekkürlerimizi sunarız.